Planujemy wydatki ślubne. Weselny budżet

Pierwszym pytaniem jakie pojawia się na drodze przygotowań ślubnych jest na pewno „ile to wszystko będzie kosztowało?” Już na samym początku staramy się obliczyć wydatki ślubne i zazwyczaj potem pada pytanie – dlaczego tak dużo? Niestety ślub i wesele to niemały wydatek. Podobno w Polsce przygotowanie ślubu i wesela dla ok. 100 gości waha się między 30 a 50 tys. złotych. Różnice wynikają przede wszystkim z tego, że na rynku branży ślubnej mamy bardzo dużą konkurencję, ceny usługodawców różnią się między sobą nawet o kilka tysięcy złotych. 
Jak wstępnie obliczyć nasze wydatki? Radzę zorientować się co ile kosztuje. Nasze wymagania są różne i najlepiej już na początku poznać ceny usług czy dodatków ślubnych, które się nam podobają. Nie należy np. przyjmować, że na sukienkę ślubną wydamy 3 tys. skoro potem będą nam się tylko podobały te z salonu, gdzie każda sukienka kosztuje co najmniej 4,5 tys. Podobnie jest z usługodawcami – fotografa ślubnego możemy znaleźć już za ok. 1200 zł, jednak są też profesjonaliści, którzy swoje usługi wyceniają na dużo większą sumę.     
Po rozeznaniu się w cenach możemy obliczyć wstępny koszt całego przedsięwzięcia. Na wielu portalach ślubnych są dostępne kalkulatory wydatków weselnych, możecie z nich skorzystać, ja jednak polecam zrobić swój własny kalkulator, kosztorys w arkuszu kalkulacyjnym – wtedy będziecie miały zawsze łatwy dostęp do swoich obliczeń, łatwo możecie dodać pozycje, których często brakuje w gotowym kalkulatorze oraz obliczyć koszty wesela przy różnych założeniach.
Pamiętajcie, że na organizację wesela możecie wydać nawet 100 tys., jednak radzę zachowanie zdrowego rozsądku (mierz siły na zamiary!), nie życzę żadnej Parze Młodej wkraczania w nowe życie z kredytem w kieszeni…

Najważniejsze wydatki ślubne od przygotowań, aż po ślub:

PRZED ŚLUBEM:
1. opłata za nauki małżeńskie
2. opłata w USC
3. koszt kursu nauki tańca

KOŚCIÓŁ:
4. opłaty w kościele – zapowiedzi, opłata za ślub
5. dekoracja kościoła
6. opłata oprawy muzycznej w kościele
7. atrakcje ślubne po wyjściu z kościoła: wypuszczanie gołębi przez Parę Młodą, balony z helem itp.

PANNA MŁODA:
8. sukienka
9. dodatki: welon, rękawiczki
10. biżuteria
11. buty
12. bielizna
13. torebka
14. dodatkowa sukienka w przypadku poprawin (+ dodatki)
15. makijaż
16. fryzura
17. manikiur

PAN MŁODY:
18. garnitur, frak, smoking
19. dodatki: spinki, krawat, mucha
20. koszula
21. buty
22. dodatkowy strój w przypadku poprawin (+ dodatki)


ŚLUB i WESELE
23. zaproszenia ślubne
24. obrączki ślubne
25. poduszka na obrączki
26. bukiet ślubny + butonierka
27. auto do ślubu + dekoracja
28. wynajęcie sali weselnej + koszt przyjęcia weselnego dla 1 os. x il. osób
29. wódka weselna + inny alkohol
30. ciasto weselne
31. orkiestra weselna lub DJ
32. fotograf
33. kamerzysta
34. dekoracja sali weselnej
35. tort weselny
36. chleb na powitanie
37. zawieszki na alkohol, winietki
38. prezenty dla rodziców
39. prezenty dla świadków
40. drobne upominki dla gości
41. stół wiejski
42. usługi barmańskie
43. inne atrakcje weselne: pokaz fajerwerków, wybuchowy balon
44. księga gości
45. transport + nocleg dla gości
46. albumy ze zdjęciami dla rodziców, kopie zdjęć i płyt dla gości
47. nieprzewidziane wydatki…

4 komentarze

  1. Anonimowy

    Zastaw się, a pokaż się – niestety takie przekonanie króluje wśród większości Par Młodych, nieważne, że naciągają rodziców nawet na kredyt musi być po królewsku i tak, aby wszystkim oczy wyszły na wierzch!

  2. Weronika

    Wiem, że to stary post, ale tak mnie ucieszył, że musiałam go skomentować. Poszukiwałam ostatnio logicznej listy spraw do załatwienia, do opłacenia przed ślubem i właśnie ją znalazłam. Logicznej czyli takiej, która jest dostosowana do polskich realiów, jednocześnie jest dość obszerna i raczej muszę z niej coś wykreślić niż coś dopisać. Super i wielkie wielkie dzięki 😀

  3. Anonimowy

    A ja się z tym nie zgadzam. Osobiście planujemy z narzeczonym wesele na 80 osób już praktycznie od dwóch lat i nasi rodzice nie dokładają do wesela ani złotówki, bowiem postanowiliśmy, że ślub weźmiemy wtedy gdy sami na niego uzbieramy. I nie dość, że będzie wszystko tak, jak sobie wymarzyliśmy, to w dodatku nie musimy się martwić ani kredytem, ani (a raczej zwłaszcza) naciąganiem rodziców. Więc na przyszłość radziłabym się zastanowić nad zarzutami w stronę "młodych" – bo nie każdy taki jest a właśnie wszystkie pary z mojego otoczenia postępują tak samo. Nowość? A może wyjątek od reguły? Nie sądzę. Społeczeństwo się zmienia. Teraz nie liczy się to, że rodzice muszą wyprawić wesele, a wręcz odwrotnie – oni mają być gośćmi i się na nim bawić,a nie martwić piętrzącym się kredytem za jedną noc zabawy.

  4. senoslubie

    Hej Weronika, Ty zapewne nie potrzebujesz już listy zadań przed ślubem, ale dla tych które jeszcze szukaja na stronie http://www.senoslubie.pl/newsletter/ można pobrać listę przygotwań. Zapraszmy

Dodaj komentarz